Blackfriday
Blackfriday akce
Blackfriday akce

A szellőztetés nem az egyetlen módja a lakás vagy a ház légkörének biztosításának. A hővisszanyerő egységek szintén nagyon hatékony megoldást jelentenek, mivel nemcsak elszívják a kifújt levegőt és friss levegőt juttatnak be, hanem stabil hőmérsékletet is fenntartanak.

Ezért tökéletes megoldást jelentenek olyan helyzetekben, amikor télen nem szeretné lehűteni a lakást, nyáron pedig túlságosan felmelegíteni. 

A hővisszanyerő rendszerben a légáramlás az elszívott beltéri levegő hőjét vagy hidegét használja fel a kívülről érkező levegő fűtésére vagy hűtésére.

A légcsere tehát nagyobb energiaveszteségek nélkül zajlik, ami megtakarítást jelent a fűtésben és a lakás vagy ház esetleges nyári hűtésében.

De most térjünk rá a lényegre - hogyan válasszunk olyan hővisszanyerő egységet, amely minden igényt kielégít?

Egy vagy több helyiség szellőztetése?

A hővisszanyerő berendezés kiválasztásánál döntő szempont, hogy csak egy helyiség vagy az egész lakás vagy ház szellőztetését kívánja-e biztosítani. Ez nemcsak azt határozza meg, hogy melyik egységet választja, hanem azt is, hogy mennyi beruházást és építési munkát kell elvégeznie.

Központi vs. decentralizált rekuperáció

Egy összetettebb megoldás ebben a tekintetben az úgynevezett központi rekuperáció. Bár általában "csak" egy nagyobb egységre van szükség az egész ház ellátásához, a hővisszanyerő rendszerben a tényleges légáramlás a szellőzőrendszeren keresztül történik.

Ezért az egyes helyiségekhez csatlakozó szellőzőcsatornák komplex rendszerére van szükség, amelyen keresztül a központi visszanyerő rendszer biztosítja a külső és a belső környezet közötti légcserét. A szellőzőcsatornákat általában a falakba, a padlóba vagy a mennyezetbe építik be.

Valószínűleg már rájött, hogy egy ilyen ügy nem egyszerű és nem is olcsó, különösen, ha úgy dönt, hogy központi hővisszanyerő rendszert telepít egy már lakott házba. Ez azért van így, mert minden helyiségben beavatkozást igényel, ami sok építési módosítást és nagy rendetlenséget is jelent.

Megfelelő alternatíva az úgynevezett decentralizált rekuperáció, ahol a készülék közvetlenül ahhoz a helyiséghez van csatlakoztatva, amelynek levegőjéről gondoskodnia kell

Természetesen ez nem jelenti azt, hogy csak egy helyiségben kell hővisszanyerést alkalmazni. Több készüléket is vásárolhat, és azokat a leggyakrabban használt helyiségekben - például a nappaliban, a dolgozószobában vagy a hálószobában - helyezheti el. Előnye, hogy fokozatosan haladhatsz, ami nem jelent majd olyan nagy anyagi terhet számodra egy csapásra.

Egyes készülékek, mint például az Olimpia Splendid SF150, lehetővé teszik az egyes egységek szinkronizálását, így minden helyiségben egyidejűleg az ellentétes üzemmód fog működni, és nem lesz vákuum vagy túlnyomás, amely csökkenti a hatékonyságot. Az SF150 esetében akár tíz egység is csatlakoztatható, ami könnyen lefed egy nagyobb családi házat.

A decentralizált hővisszanyerést közvetlenül a falba építik be, további szellőzőcsatornák használata nélkül - ezért a beépítéshez csak egy nyílás szükséges, amelyen keresztül a hővisszanyerés légáramlása történik. Ezt könnyen megteheti egy délután alatt.

A hőcserélő főszerepében

Minden hővisszanyerő egység alfája és omegája az úgynevezett hőcserélő - ennek köszönhetően a hővisszanyerő egységben a levegő áramlása állandó hőmérsékleten marad. A szabványos hővisszanyerő egységekben háromféle hőcserélőt használnak, nevezetesen:

Lemezes ellenáramú hőcserélő

Ez a leggyakrabban használt hőcserélő típus, amelynek neve azon alapul, hogy az egyes légáramokat egymás ellen irányítják, és azok anyagi hőjét használják fel. A beltéri és a kültéri légáramlatok nem találkoznak, ezért nem keverednek.

Az ilyen hőcserélővel ellátott hővisszanyerő egységek hatékonysága eléri a 90%-ot, ami magas értéknek tekinthető. Hátrányuk, hogy nem használják ki a nedvességet, ezért a keletkező kondenzátumot a csatornába kell elvezetni. Ugyanezen okból kifolyólag az ilyen eszközök fagyérzékenyek és fagyvédelmet igényelnek.

Entalpikus hőcserélő

Ha a legújabb technológiát kedveli, ez a tökéletes választás az Ön számára. Az entalpiaváltó a többi típushoz hasonlóan a feldolgozott levegő hőnyereségét használja fel. Azonban a beáramló levegő által feldúsított felesleges nedvességgel is képes dolgozni.

Ez megakadályozza, hogy a helyiség levegője túlságosan kiszáradjon, másrészt azonban a nedvesség újrahasznosítása a beáramló friss levegő szennyeződéséhez vezethet. A hővisszanyerés hatékonysága ebben az esetben magas, becslések szerint akár 95%-os is lehet.

Rotációs hőcserélő

Ahogy a neve is mutatja, a forgó hőcserélőben a helyiségből elszívott levegő a tengelye körül forog, és a kívülről beszívott levegőnek adja át a hőt és a nedvességet. Az egyes légáramlatok nincsenek hermetikusan elválasztva, ezért részben keverednek - a hatásfok ezért valamivel alacsonyabb, legfeljebb 85%.

Másrészt nincs szükség a kondenzátum elvezetésére, és alacsony hőmérsékleten (kb. -6 °C-ig) nem áll fenn a fagykár veszélye, mint az entalpiaváltók esetében. 

A teljesítmény és a zaj megfelelő egyensúlya

A hővisszanyerő rendszer hatékony légáramlásának biztosítása érdekében kellő teljesítményű egységet kell választani. A teljesítményt m3/h-ban adják meg, és a helyiség térfogata, valamint az ott általában tartózkodó személyek - azaz a háztartás tagjai vagy a munkahelyen dolgozók - száma határozza meg.

Teljesítmény szempontjából érdemes elegendő tartalékkal rendelkezni és választani, hogy ne kelljen a készüléket állandóan teljes fordulatszámon járatni, különösen akkor, ha a decentralizált hővisszanyerésen csikorgatja a fogát, amely közvetlenül a helyiségben található. 

Sőt, ha a készülék állandóan maximális sebességgel működik, garantáljuk, hogy hallani fogja. Ráadásul a legnagyobb teljesítményű üzemmódban való folyamatos működés nagyobb energiafogyasztást és a készülék elhasználódását jelenti. Az egyszerű szabály tehát az, hogy minél erősebb, annál jobb.

Jellemzők a kényelmes működéshez

Most a technikai részről áttérhetünk a gyakorlatiasabbra, és ez magában foglalja a készülék által kínált funkciókat is. Ezek természetesen modellenként eltérőek, de bemutatjuk a leggyakoribb és leglényegesebbeket.

Csendes üzemmód

Ha a szellőztetésre akkor kerül sor, amikor Ön nincs otthon, akkor nem kell aggódnia a művelet hangereje miatt. Hétvégén azonban, vagy amikor Ön úgy dönt, hogy otthonában tölti az időt, a működés zaja zavarhatja Önt, különösen a decentralizált hővisszanyerés esetén. 

Erre szolgál a Csendes üzemmód, amelynek aktiválásakor a készülék működése úgy van beállítva, hogy a zaj a lehető legkisebbre csökkenjen. A fajlagos zajszint a modelltől függően változik, de akár 10 dB is lehet.

A szobahőmérséklet és a CO2-koncentráció érzékelése

Nem tudja, hogyan és mikor kell elindítani a készüléket az optimális szobai levegő eléréséhez? Sok modellnél még csak aggódnia sem kell emiatt - a hőmérsékletet és szükség esetén a szén-dioxid-koncentrációt érzékelő érzékelők maguktól észlelik, hogy szellőztetésre van szükség.

A levegő állapota alapján a hővisszanyerő rendszerben a légáramlás beindul, vagy a beindított üzemmód által meghatározott ideig, vagy az optimális helyiséglégállapot eléréséig.

Légtisztítás

Az allergiások és asztmások számára a szellőztetés gyakran kellemetlen lehet - különösen tavasszal és nyáron, amikor a friss levegő irritáló polleneket és más allergéneket is hoz magával. A hővisszanyerés ismét megfelelő megoldás lehet, mivel gyakran képes megszűrni a levegőt.

Tökéletes példa erre az Olimpia Splendid DF100 Pure készülék, amely két szűrővel van felszerelve: a G4, amely a polleneket, port és egyéb szennyeződéseket távolítja el a külső levegőből, és az F7, amelynek feladata a baktériumok, spórák és penészgombák felszívása a beltéri levegőből.

Alacsony energiafelhasználású üzemmód

Ön is utál a nyaralás után kellemetlen, fülledt levegőre hazatérni? Ebben segíthet az alacsony energiafelhasználású üzemmód, amikor a hővisszanyerő rendszerben a légáramlás naponta csak egyszer, nagyon alacsony teljesítményen indul be. Ez minimálisra csökkenti a költségeket, és sokkal kellemesebbé teszi a hazatérést.

Alkalmazások ellenőrzése

Gyakorlatilag minden hővisszanyerő készülékhez tartozik egy távirányító, amellyel különböző üzemmódokat állíthat be. De mi van akkor, ha nem otthon van, és egy szellőztetett lakásba szeretne bejönni? 

Ehhez párosíthatja egy mobilalkalmazással, ami nem újdonság a modern egységeknél. Segítségével elindíthatja, kikapcsolhatja, megváltoztathatja az üzemmódot, vagy beállíthatja, hogy a készülék a nap bizonyos időszakaiban automatikusan bekapcsoljon, még akkor is, ha nincs otthon.

 

Amint láthatja, a hővisszanyerő berendezés kiválasztásakor rengeteg lehetőség van. Ajánlatunkat itt tekintheti meg, és ha nem tudja, mit tegyen, ne habozzon kapcsolatba lépni velünk ügyfélszolgálati vonalunkon - szívesen segítünk választani.

István

A bejegyzés írója
István tapasztalt elektronikai szakértő, aki régóta foglalkozik webáruházunk termékeivel (különösen légkondicionálókkal, páramentesítőkkel, elektromos rollerekkel, drónokkal és egyebekkel). István széleskörű tapasztalatai kulcsfontosságúak a cikkek megírásában, melynek során ő maga aktívan közreműködik abban, hogy vásárlóink felmerülő igényeire gyakorlati megoldásokat találjanak

Segíthetünk?

+36 1 234 4720
+36 1 234 4720
H-P (9:00 – 16:00)
Szellőztetés, tisztítás és páramentesítés hővisszanyeréssel - Aerium.hu bemutatja a legnagyobb előnyöket
A hővisszanyerő egységek elsősorban azért ismertek, mert hatékony szellőzést biztosítanak hőmérsékletveszteség nélkül. Valójában azonban más funkcióka...
Légkondicionálás levegő-levegő hőszivattyúként - hogyan működik a fűtés klímával?
Mindenki tudja, hogy a légkondicionálót elsősorban a levegő hűtésére tervezték. De tudta, hogy levegő-levegő hőszivattyúként is képes hatékonyan fűten...
Heureka
Hogyan értékelték a vásárlók az Aerium.hu-t
Összesen 408 értékelés az Árukereső.hu-n
Hiteles vásárló
2024.11.04